معرفی بهترین کتاب برای تربیت فرزند در سال های اول تولد – وبلاگ طاقچه

همچنین حق ندارد کودک را برای زندگی یا تحصیل نیز از محل اقامت طرفین دور کند، مگر این که اجازه این کار را از دادگاه گرفته باشد. به هرحال به موجب قانون بعد از مرگ، حق حضانت در صورتی که پدر شهید یا متوفی شده باشد برعهده مادر است و نفقه فرزند یا فرزندان توسط کارشناس تعیین و به مادر اعلام می شود، اما مواردی مانند اجازه ازدواج یا خروج از کشور و یا خرید و فروش ملک با جد پدری بچه است. بی تردید حاکم شرع (فقیه جامع الشرایط) بر ایتام و کودکان بیسرپرست (در صورتی که مادر و جد پدری و دیگر خویشاوندان از مراتب مختلف ارث را نداشته باشند) ولایت بر تربیت دارد و بر او واجب است در اینباره اقدام نماید، فقیهان در ایننظر اتفاق دارند و شاید به دلیل بدیهی و روشن بودن مساله به صورت خاص و با صراحت از آن بحث ننمودهاند، ولی دقّت و تتّبع در کلماتشان این مدّعا را بهخوبی اثبات مینماید. در این میان حتی اگر جد پدری یا قیم بچه زنده باشد، بازهم مادر سرپرست کودک می شود. برای مثال، اگر پدر در تهران مستقر باشد و مادر در اصفهان و هیچ کدام درباره محل ملاقات طفل به توافق نرسیده باشند، دادگاه بنا بر تشخیص خود مشخص می کند که پدر و مادر در یکی از شهرهای میانی همچون قم، طفل را ملاقات کنند.

ضمن آن که اگر مشکل اخلاقی پدر و مادر که حضانت طفل را در اختیار دارد، ثابت شود و دادگاه تشخیص دهد سلامت روانی طفل به خطر می افتد، در نهایت این دادگاه است که برای حضانت طفل تصمیم میگیرد. تقسیم بندی سنی حضانت نیز به جهت مصلحت و نیاز کودک تعیین شده است؛ یعنی در زمانى که فرزند نیاز بیش ترى به مادر دارد، اولویت نگهدارى فرزند به او داده شده، چون در کودکی نیاز فرزند به مادر بیش تر است، مسئولیت سرپرستی به مادر داده شده و درعین حال در همین مدت، تأمین هزینه زندگى کودک برعهده پدراست، اما در سنین بالاتر، مسئولیت او به پدر داده شده است. هرچه گفتگوی منطقی و صمـیمیت با فرزندان بیشتر باشد، بهتر میتوان رفتارهای مناسب فردی و اجتماعی را به آن ها آموزش داد و قدرت شناخت و درک مسائل در او عمیق تر می شود. نوجوان در پی یافتن الگوهایی است که زندگی آینده خود را همانند آن قرار دهد.

شما باید به آنها فرصت دهید که خودشان کارها را انجام دهند تا در آینده به فردی مستقل تبدیل شوند. اگر فرصت میکنید در زمانهای کمی که میان گریه، تغذیه و عوض کردن پوشک، کتابی ورق بزنید، ما در اینجا چند پیشنهاد برایتان درباره روشهای تربیت فرزند داریم. پس به جای برپا کردن آشوب که به حتم به روحیه فرزندان آسیبی جدی وارد میکند، بهتراست بدون درگیری آرامش خود را حفظ کرده و حل مشکل را به دادگاه بسپارید، این امر کمی زمانبراست، اما نتیجه بخش تر و بهتر خواهد بود. البته این امر شامل نفقه طفل نمی شود و مادر می تواند تقاضای نفقه برای کودک خود کند. چندی پیش در گزارش حق بچهها در دعوای آدم بزرگها، درباره نفقه کودکان حین و بعد از طلاق، مطالبی را ارایه کردیم، دراین گزارش نیز بازهم پای حق یک کودک درعوای آدم بزرگها به میان کشیده شده است. یادتان باشد به دلیل مفقود بودن مرد، زن نمی توان تقاضای قیمومیت کند، زیرا این حق تنها در صورت مرگ مرد است که به زن می رسد. در صورتی که به علت طلاق یا به هر دلیل دیگر والدین طفل در یک منزل سکونت نداشته باشند، هر یک از پدر یا مادر که طفل تحت حضانت او نیست، حق ملاقات طفل خود را دارد.

به همین دلیل سپردن حضانت کودک به معنی سپردن سایرامورطفل به خصوص امورحقوقی به شخص نیست. حضانت فرزند قبل از طلاق با کیست؟ شرط سوم آن که توازن میان رابطه والدین با فرزندان برقرار باشد. گروه اجتماعی- وسط دعوای بزرگترها، همان کسی که قرار بوده شیرینی زندگی آن ها را بیشتر کند، بیش از بقیه آسیب میبیند و گاهی وسیلهای میشود برای آزار طرف مقابل. اگر دوست دارید بدانید بعد از طلاق، بچه سهم پدر میشود یا مادر، این گزارش را تا انتها بخوانید. باید بدانید که چنان چه پدر یا مادری که حضانت طفل برعهده وی است، اگر به بیماری لاعلاج و واگیردار دچار شود، حق حضانت ساقط میشود، مگر این که شخص بتواند در این خصوص پرستار بگیرد. همچنین اگر زن و مردی بعد از طلاق، حضانت کودک به آن ها سپرده شد، حق ندارد طفل را به محلی غیر از محل اقامت طرفین یا خارج از کشور ببرد.

دیدگاهتان را بنویسید