تربیت فرزندان از چه زمانی باید آغاز شود؟

روسو در سالهای پایانی عمر خود به انگلستان رفت و در منزل فیلسوف برجسته دیوید هیوم به سر میبرد هر چند که این دوستی نیز دیری نپایید و به زودی مجادله و سوءظن نسبت به هیوم در دل روسو رخنه رکرد و او را به خروج از انگلستان واداشت. روسو به سرعت جذب محفلی از فلاسفه روشنگری شد و به زودی شغل خوبی به دست آورد گرچه آن را به سبب مجادله با سرپرست خود از دست داد. در این دوره زندگی عاطفی روسو نیز دستخوش تحولی گردید و او در دام عشق یک خدمتکار بیسواد به نام ترزا افتاد و رابطه عاشقانه آنها به مرور 5 فرزند را برایشان به ارمغان آورد هر چند که این زوج هیچ یک از فرزندان خود را نگهداری نکردند و آنان را به مراکز نگهداری از کودکان بی سرپرست سپردند گرچه روسو و ترزا سالها بعد به طور قانونی با هم ازدواج کردند. خدایا به بقای فرزندانم وبه شایسته نمودن ایشان برای من، وبه برخورداری من از آنان ،بر من منت گذار. حس قدرتمندی برای کودک ایجاد امنیت می کند.

اما مشاوره تربیت کودک با آگاهی کامل راه هایی را به پدر و مادر می گوید که به درستی آن اطمینان دارد درنتیجه فرزند شما در محیطی امن تر و بهتر تربیت خواهد شد . کتاب بررسی تطبیقی نظرات تربیتی اسلام با اندیشه های ژان ژاک روسو به قلم حمید رضا علوی در سال ۱۳۸۸، مرور دارد بر فاصله نظریات تربیتی اسلام و اندیشمند فرانسوی قرن ۱۸ میلادی. کتاب جدال فیلسوفان و حدود فهم انسان نوشته رابرت زارتسکی که در سال ۹۴ در ایران منتشر شد نیز کتاب ارزشمندی برای بررسی اندیشه های ژان ژاک روسو است. اما این رابطه نیز دیری نپایید و پدرش بعد از یک جدال با مامور محلی از ترس دستگیری متواری شد و روسو تحت قیمومت دایی خود قرار گرفت و تحصیلات رسمی خود را با نظارت او آغاز نمود. رابطه او و پدرش بسیار عمیق و با محبت بدون شرط بود به طوریکه برادر بزرگترش به خاطر بیمهری و کمتوجهی پدر خانه را ترک کرد. کودک از تمام گرایشها و محرکهای درون خانواده تأثیر میپذیرد و رفتار او به تبع رفتار خانواده شکل میگیرد. روش اصلی که روسو در در دستورالعمل آموزشی خود به کار گرفته، روش تربیت منفی است که اساس آن را مفاهیم آزادی و «کودکی را به صورت تام و تمام زیستن» تشکیل می دهند.

یک فرد وقتی از نیستی هستی می یابد از همان لحظه ی اولیه تا دم مرگ در محیطهای گوناگون و اجتماعات متعدد و متفرق به زندگی خود ادامه می دهد و بدون اینکه خودش آگاه باشد از آنها متاثر می شود. این متفکران به سرعت در مسیر قرار دادن انسان در مرکز جهان هستی بودند و اعتقاد داشتند که بشر در حال رشد و ترقی است و ارتقای فرد به تبع آن جامعه ممکنالحصول است بشر باید با شناخت عناصر و نظم طبیعت، مسیر رشد و پیشرفت جامعه بشری را پیدا کند. کارشناسان مرکز مشاوره حقوقی دینا نیز آماده اند تا با ارائه خدمات مشاوره حقوقی تلفنی دینا به سوالات شما عزیزان پیرامون حدود آزادی والدین در تربیت فرزندان پاسخ دهند . پس از مطالعه این کتاب به خوبی متوجه می شوید که دین اسلام به این سوال هم به خوبی پاسخ داده است و پیشوایان دین بزرگ اسلام به کرات درباره وظایف والدین در قبال تربیت فرزندانشان تذکر داده اند و سیره اهل بیت(علیهم السلام) نیز به خوبی دانشگاهی برای پدرها و مادرها است تا با الگوگیری از آن به تربیت فرزندانشان همت گمارند. عواملی مانند شخصیت (روحیه) کودک، تعداد فرزندان، مدل دلبستگی کودک به مادر و ارتباط عاطفی والدین و کودک در این امر تاثیر گذار هستند.

در این ماههای ابتدایی شما میتوانید رشــد روانی و عاطفی را در کودک خود بالا ببرید و محیط اطراف او را با وسایلی که برایش تنوع بیشتری دارد غنی کنید. حضرت در جواب فرمودند: «انت شاب و لک شره الشابّ»، (مجلسی، 1403ق: ج100، صص94-93) یعنی تو جوانی و جوانی نیازهای خاصی دارد. فرزند پروری به عنوان یک مهارت معرفی میشود که با یادگیری صحیح آن میتوانید در تربیت فرزندان خود به شکل موفقی عمل کنید. برقراری این مکالمه در ایجاد مهارت اجتماعی در فرزند شما به او کمک بزرگی خواهد کرد. روسو فرزند دوم سوزان برنارد و ایزاک روسو ساعتساز، در شهر ژنو سوئیس در سال 1712 به دنیا آمد. زن از دیدگاه فلسفه سیاسی غرب اثر سوزان مولر آکیم که در سال ۹۸ در ایران منتشر شد برشی است به تفکرات فیلسوف قرن ۱۸ فرانسه و نظرات وی درباره جایگاه زنان در تعلیم و تربیت. زن و مرد چهار رابطۀ: آسایش مادی، پرورش معنوی، آرایش و آمایش جنسی، و آرامش روانی را نسبت به هم دارند در آسایش مادی، مرد برای فراخی روزی حلال و پاکیزه سخت کوشی می کند و وسایل آسایش خانواده را تامین می نماید. او در نوشاتل و استافورد شایر زندگی می کرد. وقتی وارد اجتماع میشود و به خواستههایش نمی رسد، یا زمانی که اطرافیان پاسخگوی او نیستند حتما دچار مشکل می شود.

دیدگاهتان را بنویسید