باشد والدین در تربیت فرزندان موفقتر خواهند بود

پسرها معمولا به دلایل بیولوژیکی اکثرا شیطنت بیشتر و کارهای خطرناک بیشتری نسبت به دخترها انجام می دهند و معمولا از استقلال و آزادی بیشتر نیز برخوردارند و با توجه به خانواده معمولا با جامعه بیشتر سر و کار دارند و از آنجا که حرف پدر مادر را گوش ندادن و لجبازی کردن در اکثر آنان دیده می شود بنابراین تربیت آنان نیز باید با توجه به این خصوصیات شکل بگیرد. ژان ژاک روسو کتابی دارد به نام امیل که یکی از مهمترین کتابها در زمینه تعلیم و تربیت در قرن نوزدهم محسوب می شود.حامعه شناسان ای مانند وبر و دورکهایم نیز تحلیل ها و اندیشه های ژرفی در باره جامعه و رشد آن از طریق تعیلم و تربیت فرزندان دارند ولی همه اینها در تقابل با این جملات فیهم و ارزشمند اسلامی هیچ بود.به واقع به شما تبریک می کویم. روش های تربیت فرزند به دلیل تاثیر زیادی که بر آینده ی یک جامعه دارد بسیار مهم است زیرا همین کودکان امروز با هر آنچه که به عنوان عقاید و اعتقادات در باور آنها شکل می گیرد در آینده نه چندان دور وارد عرصه های مهم جامعه می شوند و این عقاید خوب یا بد را در بطن جامعه تزریق می کنند .

اعتماد به نفس درکودک این سنی که تازه پا به عرصه ی اجتماع و روابط اجتماعی گذاشته از مهم ترین موارد است و والدین باید اهمیت این موضوع را به فرزندشان که قرار است در جامعه باشد آموزش دهند بنابراین آنان باید با تشویق کردن و ارزشمند شمردن کودک، تحقیر نکردن، پرهیز ازخشونت و رابطه ی خشونت آمیز،کمک به بیان هرچه بیشتر احساسات و دغدغه ها، و عکس العمل درست نشان دادن در مقابل مشکلات و کارهای اشتباه و راهنمایی کردن در ازای تحقیر و فریاد زدن به افزایش اعتماد به نفس و ایجاد رابطهی هرچه صمیمی تر با فرزند خود تلاش کنند. یکی از نکات تربیتی مهم این است که زمان ثابتی را برای خواب تعیین کنید و هر شب به آن پایبند بمانید؛ برای تاثیرگذاری هر چه بیشتر این قانون باید دستور خاموشی رایانه و تلویزیون را از حداقل نیم ساعت قبل از خواب بدهید. ماده35- هرگاه دادستان پس از ملاحظه گزارش موضوع ماده (33) يا از هر طريق ديگر اتخاذ تدابير حمايتي موضوع اين قانون را ضروری تشخیص دهد با توجه به نوع و شدت خطر، کیفیت جرم و سوابق و وضعيت جسمی، روانی، اجتماعي و اخلاقی طفل يا نوجوان و والدین، اولیاء یا سرپرستان قانونی او، در صورت امکان با همكاري و توسط این اشخاص اقدام لازم را جهت رفع خطر انجام داده و در موارد ضروری پس از أخذ نظر مددكار اجتماعي بهزیستی و یا واحد حمایت دادگستری دستور موقت خروج طفل و نوجوان را از محیط خطر و انتقال او به مکاني مطمئن و امن مانند مراکز بهزيستي يا ساير مراكز مرتبط و یا سپردن به شخص مورد اطمینان صادر و مراتب را حداکثر ظرف مدت پانزده روز جهت اتخاذ تصمیم مقتضی به دادگاه اعلام میکند.

نابسامانی خانواده، اختلاف و درگیری بین والدین، عدم رابطه صمیمی میان اعضای خانواده به ویژه والدین، در نتیجه فقدان امنیت و آرامش در خانواده، تربیت صحیح فرزند را تهدید و به مخاطره می اندازد. هیچ چیز به اندازهی آغوش گرم و نوازش احساس امنیت را در کودک ایجاد نمیکند. فقط یک ساعت کمخوابی کافی است تا تواناییهای شناختی فرزندتان در فردای آن روز تقریباً به اندازهی دو سال پسرفت کند. شما میتوانید اصول تربیت فرزندان خود را از یک روانشناس که در حوزه کودک تخصص دارد و کارش فقط با کودکان و نوجوانان است آموزش ببینید. در غیر این صورت رئیس حوزه قضایی برای کودک تصمیم میگیرد. مطالعات انجام شده بر روی کودکان رها شده نشان داده است، کودکان محروم از مهر و محبت دچار استرس مزمن میشوند و این استرس میتواند بخشهایی از مغز را مختل کند که در تمرکز، یادگیری و حافظه نقش دارد. روش سازندة دیگر این که اگر قرار است حقی را از کودکی بگیریم باید برای گذشتن حق آنان را در جریان قرار داده و از آنان اجازه بگیریم. یکی از شیوههای تربیتی این است، بچهای که از مرحلة کودکی گذشته و منشاء تفاوت رامیفهمد، احساس کند خوب بودن با بد بودن فرق میکند.

به آنها مهارت خاص را آموزش دهید، به تفاوت دیدگاهها احترام بگذارید. روش های تربیت فرزند مانند بازارهای شلوغ و پر زرق و برق می ماند و انواع بسیاری دارند که شاید در ابتدا موجب سردرگمی والدین بی تجربه گردد اما از نظر مشاوره کودک انتخاب روش های تربیت فرزند باید متناسب با فرزند باشد ، درواقع بهتر است بگوییم هر کودک نیاز به نوع رفتاری و تربیتی خاص خود است . امروزه با ماشینی شدن زندگی، فشارهای اجتماعی و اقتصادی چنان بر خانواده سنگین شده است كه روال طبیعی و كامل زندگی خانوادگی را برهم زده است و بسیاری از ارزشهای گذشته كم رنگ شده اند. بسیاری از همسران وقتی فرزندشان متولد میشود، به سلامتی و رفاه خود یا زندگی مشترکشان بیتوجهی میکنند. این را بدانید که اگر در زندگی مشترکتان به مشکل بربخورید، عواقب این مشکل دامن فرزندتان را هم خواهد گرفت. به عبارت دیگر یکی از وظایف پدرها و مادرها در قبال فرزندان خود این است که آنها را با قرآن کریم آشنا کنند و آداب اسلامی را به آنها آموزش بدهند؛ آموزشی که نهتنها در دنیا وجب سعادت فرزندان و سرفرازی والدین خواهد شد، بلکه در آخرت و زندگی باقی که نیاز انسان به خیرات بیشتر از هر زمانی است، با پاداش فراوان و خیر بسیار برای فرزند و والدین همراه خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید